С гол на Адам Айда в последната минута Селтик победи Рейнджърс на финала за Купата на Шотландия
Breaking News | 2024-05-25 | 19:17:49

Драматичният удар на Адам Айда в последната минута донесе на Селтик победа с 1-0 над Рейнджърс във финала за 150-ия юбилеен Шотландски газ за Купата на Шотландия в Хемпдън Парк.

Нападателят на Герс Сириел Десерс пропусна няколко шанса при нулево първо полувреме, преди заместникът Абдалах Сима да вкара топката в мрежата в 59-ата минута, само за да може реферът Ник Уолш да я отсъди за нарушение срещу вратаря на Обръчите Джо Харт.

Светлосините, заредени с енергия от заместниците на Пейси, изглеждаха по-вероятни да постигнат пробив, но когато стражът на Айброкс Джак Бътланд пропусна удар на дълги разстояния, резервата Айда, даден под наем от Норич, се насочи към победи.

Селтик спечели третата си поредна титла в Премиършип миналата седмица с помощта на 10 точки от 12 срещу градския си съперник и въпреки че това беше първият път, когато Рейнджърс беше по-добрата страна в продължение на 90 минути , екипът на Паркхед все пак намери начин да спечели и да увеличи забележителния рекорд на Брендън Роджърс срещу Рейнджърс – само едно поражение в 18 мача на Old Firm в двата му периода като наставник на Селтик, оставяйки Филип Клеман да размишлява как ще промени нещата през следващия сезон.

Своеобразно натрупване към финала на сезона показа, че Роджърс потвърди, че отборът му е в добро състояние и в пълна сила.

За разлика от това, контузеният Клемент призна, че ще трябва да изчака до деня преди мача, за да види кои от няколкото му съмнителни играчи са се обявили за годни и колко минути могат да предложат.

Феновете на Герс бяха доволни и облекчени да видят защитника Леон Балогун и Ридван Йълмаз отново в състава докато полузащитникът Джон Лундстрам – наказан за два мача, след като беше изгонен на Селтик Парк по-рано през месеца – се завърна, но само на пейката.

Разделението на привържениците 50-50 за първи път този сезон добави шум и цвят, тъй като мачът започна в типично френетичен стил.

Халфът на Герс Тод Кантуел постави Десерс в 15-ата минута само за нападателя да провлече удара си безобидно встрани, преди удар на Фабио Силва да бъде лесно спасен от Харт.

В другия край, целеви удар на полузащитника на Паркхед Рео Хатате беше изчистен от главата на защитника на Жер Бен Дейвис, преди Десерс да ритне погрешно центриране от Кантуел в наказателното поле на Селтик, за да предизвика още стенания от разочарование от страна на феновете на Ibrox.

Играта продължи да се развива от край до край.

Планиращ удар с глава на нападателя на Селтик Киого Фурухаши в наказателното поле на Рейнджърс изглежда удари ръцете на Дейвис, но реферът Уолш пренебрегна исканията за дузпа, както и VAR.

В 25-ата минута Десерс отново получи шанс от Кантуел, но ударът му беше блокиран от един от тримата отстъпващи защитници на Селтик за нов корнер, който не се оказа нищо.

Уолш също пренебрегна исканията за дузпа, когато Дюджон Стърлинг падна на границата на наказателното поле, когато беше предизвикан от Лиам Скейлс, въпреки че играчът на светлосините може да беше точно отвън.

Пасиерът Сима замени Десерс в началото на второто полувреме и той направи бърз принос, когато чукна в ъглов удар на Джеймс Таверние на задната греда.

След намесата на VAR обаче реферът Уолш отмени гола за фаул на Нико Раскин срещу Харт.

Айда веднага замени Фурухаши, след това Джеймс Форест беше изтеглен за Николас Кун, докато Раби Матондо и Скот Райт замениха Силва и Кантуел за последните 20 минути и инжекцията на темпото – повишено, когато Рос МакКоусланд пое управлението от Стърлинг – започна да създава проблеми на Селтик.

Сима сложи край на бърз ход, като хвърли удар на Харт – играейки последния си мач преди пенсиониране.

The последните етапи бяха изпълнени с напрежение и след това успех на Селтик.

Когато Райт изгуби топката в халфовата линия, Селтик продължи напред с Пауло Бернардо, който опита късмета си от дистанция и когато Бътланд не успя да удържи, Айда бързо влезе, за да изпрати топката в мрежата и нанася нокаутиращ удар на мъжете на Гован, като осем добавени минути все още не им позволяват да се възстановят.